Joomla TemplatesBest Web HostingBest Joomla Hosting

Access 2002, Multimediální příručka

access CD

Ocenění

Produkt měsíce 1/2003 Ocenění softwarových novin - Produkt měsíce 1/2003

Chip 2002 Tip časopisu CHIP v Září 2002

Anotace

Kniha Access 2002 snadno a rychle popisuje stejnojmenný databázový produkt firmy Microsoft, který je součástí programového balíku Microsoft Office XP.

Kniha je určena všem zájemcům o Access 2002, a to jak těm, kteří se dosud s databázemi nikdy nesetkali, tak i těm, kteří již mají jisté zkušenosti například se starší verzí Accessu případně s jinými databázemi.

První kapitoly knihy jsou určeny převážně první skupině čtenářů. Jsou zde vysvětleny základní principy používané v databázích. Rovněž se tu čtenář seznámí se základními pojmy a na vhodném příkladu bude vysvětleno, proč a v kterém případě je výhodné používat databáze. V této úvodní části je také velmi stručně popsáno ovládání programu Access 2002.

Další kapitola je věnována vytvoření nové databáze, a to jak pomocí průvodce, tak i ručně. Čtenář se dozví, co je to relační databáze a jaké jsou její výhody. Naučí se vytvářet relace mezi jednotlivými tabulkami v databázi. Jsou tu zmíněny i možnosti převodu databází vytvořených ve starších verzích Accessu do Accessu 2002.

V následující kapitole je podrobně popsána práce s tabulkami. Způsob jejich vytváření pomocí průvodce, ale i ručně v návrhovém zobrazení, způsob editace tabulek i metody rychlého řazení údajů. Na to navazuje další kapitola, která je věnována formulářům, jejich použití a způsobům jejich vytváření.

V knize je věnována značná pozornost dotazům a filtrům. Na příkladech je čtenáři předkládána filozofie tvorby vhodně formulovaných dotazů, které mu pomohou získat potřebná data i z poměrně složité databáze.

Následující kapitola pojednává o sestavách, tedy o další velmi významné vlastnosti Accessu 2002. Sestavy umožní přehlednou prezentaci dat na tiskárně.

Celá jedna kapitola je věnována vytváření datových stránek, které umožňují prezentaci údajů uložených v databázi na internetu a jejich prohlížení pomocí prohlížeče www stránek.

Pochopitelně zde nychybí ani žhavé novinky, které si nový Access připravil pro své uživatele, a proto se čtenáři budou moci seznámit s tvorbou a využitím kontingenčních tabulek a grafů. V závěru knihy jsou stručně zmíněny způsoby údržby databáze a ochrany dat před neoprávněným přístupem.

Nechybí zde ani přehled základních novinek. To ocení zejména čtenáři, kteří přecházejí na Access 2002 z některé předchozí verze.


Ohlasy čtenářů

 

Vyhledej